30.07.2018 | 09:06

У 2013 році Генеральна Асамблея ООН оголосила 30 липня Всесвітнім днем боротьби з торгівлею людьми. Таке оголошення відбулось з метою підвищення інформованості громадськості про проблему торгівлі людьми і привернення уваги до тяжкого становища мільйонів жінок, чоловіків і дітей з усіх куточків світу, які стали жертвами торгівлі людьми. До цієї дати, з метою інформування якомога більшої кількості громадян про проблему сучасного рабства, в Україні, в цілому, та в нашій області, зокрема, проводиться низка інформаційно-просвітницьких заходів. Ці заходи проводяться під загальним слоганом «ПротиДій торгівлі людьми».

Для надання інформації з питань протидії торгівлі людьми та участі органів державної служби зайнятості у вирішенні цих питань, ми звернулись до Богдана Стояна, заступника директора Кіровоградського обласного центру зайнятості.

Богдане Сергійовичу, давайте розпочнемо розмову з визначення терміну «торгівля людьми»?

Під цим терміном в Законі України «Про протидію торгівлі людьми» розуміється здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

При цьому слід зазначити, що такий злочин як торгівля людьми може бути вчинено як за кордоном, так і в межах України.

Чи діє в області спеціальна програма протидії торгівлі людьми?

Так, діє. Розпорядженням голови ОДА від 31.03.2016 № 129-р затверджено заходи щодо виконання в області Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року.

Ви представляєте державну службу зайнятості. А в чому полягає робота служби з питань протидії торгівлі людьми?

Виходячи із вказаної класифікації до компетенції ДСЗ відносяться питання попередження ТЛ (торгівлі людьми – ред.) Органами служби проводяться інформаційно-роз’яснювальні заходи. Зокрема, такі заходи для зареєстрованих безробітних у формі семінарів на тему «Запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми, експлуатації дитячої праці» проводяться в Інформаційно-консультаційному центрі обласного центру зайнятості, базових центрах зайнятості та філіях ОЦЗ (обласного центру зайнятості – ред.) До проведення семінарів залучаються представники Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області, Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області та ГО «Обласна інформаційна служба з актуальних питань жіноцтва» та поліції. У центрах зайнятості також розміщені тексти нормативно-правових актів з питань протидії торгівлі людьми, друкована продукція відповідного спрямування.

Служба також надає допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми. Така допомога полягає у вирішенні питань зайнятості цієї категорії громадян, проведенні для них профорієнтаційних заходів, призначенні допомоги по безробіттю.

При цьому звертаю увагу, що знайти роботу з достойним рівнем заробітної плати можливо не тільки за кордоном. Все більше вітчизняних роботодавців легально виплачують своїм працівникам гідну заробітну плату. Ознайомитись з пропозиціями такої роботи можливо при зверненнях до центрів зайнятості або за допомогою Інтернет-ресурсів служби, зокрема на сторінці ОЦЗ в соціальній мережі Фейсбук. До речі лозунгом сторінки є слова «Живи та працюй в Україні». Запрошуємо шукачів роботи приєднатись до цієї сторінки для отримання актуальної інформації з питань працевлаштування.

Крім того служба зайнятості задіяна в процесах легального працевлаштування за кордоном.

Хочу наголосити на тому, що протягом поточного року у базових центрах зайнятості та філіях ОЦЗ вже проведено 148 семінарів спрямованих на інформування населення щодо запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми та експлуатації дитячої праці. До таких інформаційно-роз’яснювальних заходів було залучено 1918 безробітних громадян, які перебувають на обліку у центрах зайнятості Кіровоградщини.

В Україні також існують приватні агентства зайнятості, які надають посередницькі послуги з пошуку роботи. Що являє собою посередницька діяльність і чи відрізняються агентства між собою?

Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» до послуг з посередництва у працевлаштуванні відноситься пошук роботи та сприяння у працевлаштуванні особи, добір працівників відповідно до замовлень роботодавців.

Агентства можуть називатися по різному: приватні агентства зайнятості, кадрові агентства, рекрутингові фірми, фірми з працевлаштування, хедхантери, ейч-ари та ще декілька різновидів назв. Але всі ці агентства згідно вказаного Закону є суб’єктами господарювання, які надають посередницькі послуги з працевлаштування в Україні.

Чи регулює держава діяльність таких агентств?

Ліцензуванню підлягає тільки діяльність суб’єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном. Діяльність агентств, які надають послуги в межах України, не ліцензується. Державною службою зайнятості формується і ведеться перелік суб’єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні. Головною метою ведення переліку є інформування населення про посередників. Ознайомитись з інформацією про агентства, включені до переліку, можна на Інтернет-сторінці Центрального апарату ДСЗ.

Ви зазначили, що агентства мають звітувати про надані послуги до центрів зайнятості. Яка ж кількість мешканців області працює за кордоном?

ПАЗ(приватні агентства зайнятості – ред.) мають щорічно звітувати до БЦЗ про надані посередницькі послуги за формою звітності № 1-ПА. Така звітність подається до 15 січня. У минулому році ПАЗ було працевлаштовано за кордоном 229 громадян. Всі вони знайшли роботу в Республіці Польща.

Яким чином громадяни можуть отримати більше інформації з питань протидії торгівлі людьми, які відносяться до компетенції державної служби зайнятості?

Усі бажаючі мають можливість отримати консультації в обласному центрі зайнятості. За телефоном 22-64-15 можна звернутись до громадської приймальні ОЦЗ; до відділу організації сприяння працевлаштуванню за номером 32-17-68, а також до провідного інспектора з питань посередництва у сфері зайнятості за номером 24-64-18.

Розраховуємо, що громадяни скористаються нашою інформацією і не допустять, в подальшому, фактів потрапляння у тенета торгівців людьми!

К. Білоконь, провідний фахівець із зв'язків з громадськістю та пресою Кіровоградського обласного центру зайнятості