Вирішення питань зайнятості зареєстрованих безробітних належить до головних завдань державної служби зайнятості.

Нещодавно державна служба зайнятості отримала ще один механізм вирішення питань зайнятості безробітних. Стосується він членів малозабезпечених сімей.  Мова йде про допомогу на здобуття економічної самостійності малозабезпечених сімей.

Тож у радіопередачі «Правила життя», що вийшла в ефір 23 лютого на обласному радіо «Українське радіо: Кропивницький», радіоведуча Леся Журавська та заступник директора обласного центру зайнятості Богдан Стоян говорили про нові можливості  непрацюючих працездатних осіб із числа членів малозабезпеченої сім’ї, які зареєстровані як безробітні, щодо започаткування власного бізнесу та інтеграції на ринку праці.

01.07.2020 набрав чинності Закон, яким внесено зміни до законів України “Про зайнятість населення” та “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” щодо надання державною службою зайнятості одноразової безвідсоткової поворотної допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї за рахунок коштів державного бюджету.

Порядок надання такої допомоги затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 № 397, яка набрала чинності 01.01.2022.

Ключовими в цій допомозі є декілька моментів:

допомога може надаватися не всім безробітним, а непрацюючим працездатним особам з числа членів малозабезпечених сімей;

допомогу отримує особа, яка зареєструвалась як фізична особа-підприємець або заснувала юридичну особу;

допомога не перераховується на рахунок безробітного – за кошти допомоги обласний центр зайнятості безготівково оплачує закупівлю безробітним обладнання, необхідного для організації підприємницької діяльності;

допомога надається на поворотній основі – через три роки кошти необхідно буде повернути;

безробітний, який став підприємцем, протягом трьох років має надавати інформацію про провадження діяльності.

Інформацію про те, які саме особи є малозабезпеченими і мають право на отримання допомоги, центр зайнятості отримує від органів соціального захисту населення.

 Граничний розмір фінансової допомоги не може перевищувати 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому приймається рішення про її надання. В 2022 році такий граничний розмір встановлено величиною 97500 грн. 

Для отримання допомоги зареєстрований безробітний подає до центру зайнятості:

заяву (встановленого зразка);

довідку для надання фізичним особам відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством;

бізнес-план.

Центри зайнятості надають особам, за їх згодою, профорієнтаційні послуги, консультації з питань провадження підприємницької діяльності та організовують для них професійне навчання. Особа розробляє бізнес-план самостійно або у процесі професійного навчання.

Рішення про надання фінансової допомоги (або про відмову в її наданні) приймається комісією за результатами розгляду бізнес-плану та поданих документів у присутності особи (за її згодою).

Після прийняття позитивного рішення між обласним центром зайнятості, базовим центром зайнятості (філією обласного центру зайнятості) та особою укладається угода про надання особі фінансової допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї. Примірна форма угоди є додатком до вищевказаної постанови.

Враховуючи, що допомога є поворотною, після закінчення трирічного строку вона повертається. Сума допомоги, що повертається, зменшується на суму сплачених особою податків, зборів (обов’язкових платежів) і єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. До речі, може скластись ситуація, що розмір податків перевищує розмір допомоги, – тоді кошти не повертаються.

Допомога не повертається також, якщо особою у перший рік з дати отримання допомоги працевлаштовано за направленням центру зайнятості не менше двох непрацюючих працездатних осіб із числа членів малозабезпечених сімей строком не менше ніж на два роки.

Слід зазначити, що передбачені також випадки дострокового повернення допомоги, якщо особа не виконує або неналежно виконує умови надання допомоги, а саме не провадить підприємницьку діяльність або понад три місяці має заборгованість із сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) або єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Покрокова інструкція процедури отримання допомоги розміщена на вебсторінці Державного центру зайнятості у рубриці “Малозабезпеченим сім’ям”. Відповіді на окремі питання отримання допомоги розміщуються на сторінці обласного центру зайнятості у соціальній мережі Facebook.

Розраховуємо, що новий вид допомоги стане в пригоді членам малозабезпечених сімей, які мають намір започаткувати підприємницьку діяльність!

Анонс/Подія: 
Подія