18 грудня відзначається Міжнародний день мігранта. За ініціативою Генасамблеї ООН у цей день урядові та неурядові організації у всьому світі привертають увагу спільнот до потреб та життєвих ситуацій мігрантів, акцентуючи увагу на важливості дотримання прав людини та основних свобод, а також тій користі, яку мігранти приносять для суспільства.

В радіопередачі «Правила життя», що вийшла в ефір на обласному радіо «Українське радіо: Кропивницький», увагу було привернено до іммігрантів, які приїжджають в Україну з інших країн з метою працевлаштування. У студії – радіоведуча Леся Журавська та заступник директора обласного центру зайнятості Богдан Стоян.

Зазначимо, що в Україні здійснюється захист внутрішнього ринку праці шляхом регулювання залучення до роботи іноземних працівників.

Таке регулювання здійснюється, серед іншого, видачею державною службою зайнятості роботодавцям дозволів на застосовування праці іноземців та осіб без громадянства.

До регулювання праці іноземців, тією чи іншою мірою, залучені також інші установи.

Так, питаннями видачі посвідок на тимчасове проживання в Україні іноземним працівникам займається державна міграційна служба.

Міграційна служба видає також дозволи на імміграцію, що документується посвідкою на постійне проживання. Наявність такої посвідки дає право роботодавцям застосовувати працю іноземців без дозволів служби зайнятості.

Державна міграційна служба опікується також біженцями.

Наявність статусу біженця в іноземця також надає право роботодавцю застосовувати його працю без дозволу.

Іноземців, які працюють на підставі дозволів державної служби зайнятості, умовно можна розділити на три категорії, а саме – іноземні наймані працівники, іноземні відряджені працівники та іноземці, що є власниками бізнесу в Україні чи представляють іноземний бізнес у нашій країні та вступають у трудові відносини з юридичними особами, утвореними в Україні.

Формат нашої радіопередачі не дозволяє проговорити про всі деталі отримання дозволів. Тож охочим надамо поради, де можна отримати необхідну інформацію.

В першу чергу, рекомендуємо скористатись нашими вебресурсами.

Так, на сторінці обласного центру зайнятості є можливість ознайомитись з інформаційними картками адміністративних послуг з видачі дозволу, продовження його дії, внесення змін до нього та скасування дозволів.

Іноземні інвестори та іноземні працівники із загальною інформацією щодо отримання дозволів можуть ознайомитись англійською мовою на сторінці Державного центру зайнятості у розділі “Освітній портал” – “Роботодавцям”.

Там розміщено відеокурс “Особливості працевлаштування іноземців та осіб без громадянства”. Одночасно є можливість ознайомитись з його текстовим варіантом українською мовою.

Користувачів соціальної мережі Facebook закликаємо завітати на сторінку “Кіровоградський обласний центр зайнятості” та ознайомитись з інформацією, розміщеною у хештег-рубриці “Електронний кадровий клуб”.

Відповідну інформацію є можливість також отримати під час участі в семінарах та вебінарах, що організовуються та проводяться центрами зайнятості.

Консультації можна отримати також в обласному центрі зайнятості. Як під час безпосереднього звернення, так і за номером телефону (0522)24-64-18.

Звертаємо увагу, що документи для отримання дозволу можуть бути подані роботодавцем до обласного центру зайнятості безпосередньо або через місцеві центри надання адміністративних послуг.

Це стосується тих ЦНАПів, які включили відповідні послуги до переліку своїх адміністративних послуг.

Також варто зауважити, що наразі проводиться експериментальний проєкт щодо впровадження нової моделі надання клієнтоорієнтованих послуг державною службою зайнятості. Проєкт діє до 31.12.2022.

У частині співпраці з роботодавцями одним із елементів проєкту є запровадження прийому документів для отримання дозволу через місцеві центри зайнятості та філії обласного центру зайнятості.

Принагідно звертаємо увагу як іноземців, так і роботодавців на те, що порушення вимог законодавства щодо необхідності отримання дозволів тягне за собою накладення штрафів. 

Передбачена адміністративна відповідальність як іноземців, так і керівників роботодавців при порушенні правил працевлаштування іноземців – протоколи уповноважені складати представники державної міграційної служби.

Також законодавством про зайнятість передбачено штрафну санкцію до роботодавців за працевлаштування без дозволу – 20-кратний розмір мінімальної заробітної плати за кожного іноземця. Право проводити перевірки і застосовувати штрафи має Держпраці.

Щодо перевірок слід зазначити, що на виконання доручення Кабінету Міністрів України органами Держпраці проведено перевірку роботодавців, які застосовують працю іноземців на підставі дозволів державної служби зайнятості. Виявлені окремі порушення вимог законодавства про працю та зайнятість населення.

Для недопущення порушень законодавства рекомендуємо активно користуватись інформацією, що надається державною службою зайнятості!

Анонс/Подія: 
Подія