Щорічно 10 грудня відзначається День прав людини. Це міжнародне свято започатковане за пропозицією Генеральної Асамблеї ООН, знаменуючи ухвалення саме 10 грудня в 1948 році Загальної декларації прав людини.

Декларація визначає, що кожна людина, серед іншого, має право на працю, на вільний вибір роботи. Також декларація передбачає, що кожна людина має право на освіту. Технічна і професійна освіта повинна  бути загальнодоступною.

Тож напередодні Дня прав людини у радіопередачі «Правила життя», що вийшла в ефір на обласному радіо «Українське радіо: Кропивницький»,  йшлося про гарантування громадянам права на працю та зайнятість. Зокрема, увагу було акцентовано на експериментальному проєкті щодо впровадження нової моделі надання клієнтоорієнтованих послуг державною службою зайнятості. У студії – радіоведуча Леся Журавська та заступник директора обласного центру зайнятості Богдан Стоян.

Цей проєкт запроваджено постановою Кабінету Міністрів України, що набрала чинності 03.11.2021. Проєкт діятиме до 31.12.2022 року.

Він передбачає проведення підготовчих заходів, саму його безпосередню реалізацію та, після його завершення, підготовку пропозицій щодо вдосконалення законодавчих актів у сфері зайнятості населення.

До кінця строку реалізації проєкту передбачається забезпечити технічну можливість  цифровізації послуг, що надаються державною службою зайнятості.

Також передбачається реалізація можливості подання роботодавцями звітності в електронній формі та запровадження самообслуговування осіб, які шукають роботу, зареєстрованих безробітних та роботодавців.

Метою проєкту є, серед іншого, прискорене працевлаштування шукачів роботи, сприяння поверненню їх до легальної зайнятості.

Проєкт передбачає декілька етапів надання послуг шукачам роботи.

Перший етап – це приймання відвідувачів та надання первинних послуг адміністратором центру зайнятості.

Другий етап – це вивчення потреб та можливостей шукача роботи щодо працевлаштування.

На цьому етапі забезпечується проходження особою первинного та поглибленого профілювання в електронному вигляді для визначення можливості працевлаштування, схильності особи до підприємницької діяльності. Визначається також трудова мобільність особи, а саме – готовність та можливість особи змінити професію, спеціальність та вид занять, визначається тимчасова готовність особи до зміни місця проживання з метою працевлаштування.

На цьому етапі також визначається рекомендований перелік заходів та послуг зі сприяння зайнятості. 

Третій етап – це консультування і сприяння у працевлаштуванні. На цьому етапі з безробітним складається індивідуальний план працевлаштування.

Четвертий етап передбачає надання додаткових послуг зареєстрованим безробітним, які мають низькі можливості працевлаштування.

У разі потреби проводиться психологічна діагностика, організовуються групові чи індивідуальні заняття щодо подолання психологічних бар’єрів, які перешкоджають працевлаштуванню.

Проєкт передбачає також поглиблення та розвиток співпраці із закладами освіти з метою урахування поточної та перспективної потреби ринку праці для запобігання професійно-кваліфікаційному дисбалансу на ринку праці в процесі професійної підготовки безробітних.

З цього питання варто нагадати, що в поточному році в нашій області було реалізовано два проєкти по вивченню ринку праці.

Перший проєкт – це пілотний проєкт з відпрацювання методологічних підходів щодо розробки прогнозних показників потреби в кадрах для формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів у рамках програми Європейського Союзу “EU4Skills: кращі навички для сучасної України”.

Другим проєктом є проєкт “Україна 4.0. Дослідження соціально-економічних змін та прогнозування потреб у професійних кваліфікаціях з цифровими навичками”, що реалізується державною службою зайнятості та іншими державним установами за підтримки Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта.

Обидва проєкти вивчали питання прогнозування ринку праці, потреби ринку праці у професійних кваліфікаціях.

Проєкти підтвердили, що на ринку праці найбільш затребуваними є робітничі спеціальності.

В контексті цього актуальним є ведення мови про гарантоване Загальною декларацією прав людини право кожної людини на освіту, особливо на професійну освіту.

В суспільстві склався стереотип, що професійна освіта не є престижною.

Але це жодним чином не підтверджується ситуацією на ринку праці. Адже робітничі кадри затребувані роботодавцями. А кваліфікованим працівникам гарантується гідний розмір оплати праці.

Здобути професійну освіту можливо в закладах професійно-технічної освіти та в системі центрів професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

Звертаємо увагу, що система підготовки в закладах служби зайнятості розрахована на доросле населення і при цьому не надається загальна середня освіта. Тому строки навчання значно менші від строків навчання в професійно-технічних навчальних закладах.

Тож рекомендуємо шукачам роботи замислитись над питанням здобуття професійної освіти.

Користуйтесь соціальними послугами державної служби зайнятості і пам’ятайте, що державна служба зайнятості володіє найбільшою базою пропозицій підходящої та легальної роботи!

Анонс/Подія: 
Подія