За інформацією, розміщеною в мережі Інтернет, 17 січня відзначається Міжнародний день наставництва. Наставництво має різні напрямки. Напевно, для більшості наших громадян наставництво пов’язане зі здобуттям професійних знань, особливо щодо напрямку робітничих професій.

У радіопередачі «Правила життя», що вийшла в ефір на обласному радіо «Українське радіо: Кропивницький», говорили про робітничі професії, які на сьогодні є найбільш  затребуваними на ринку праці. У студії – радіоведуча Леся Журавська та заступник директора обласного центру зайнятості Богдан Стоян.

Варто зазначити, що це не голослівний вислів – це об’єктивна реальність, підтверджена результатами дослідження.

Нагадаємо радіослухачам, що в нашій та ще в дев’яти областях державною службою зайнятості реалізовано в минулому році пілотний проєкт з відпрацювання методологічних підходів щодо розробки прогнозних показників потреби в кадрах для формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів.

Проєкт проведено в рамках європейської програми EU4Skills, яка спрямована на реформу системи професійно-технічної освіти та підготовки кадрів. Наприкінці 2021 року остаточно опрацьовано результати проєкту, відбулась загальна його презентація. Наразі проводиться детальне його висвітлення.  

Проєкт складався з опрацювання статистичної інформації про стан регіонального ринку праці, опитування роботодавців та випускників закладів професійної освіти 2020 року, експертної оцінки окремих галузей економіки.

Пріоритетними видами економічної діяльності в області є сільське господарство, переробна промисловість, сфера торгівлі. До числа найбільш чисельних робітничих професій в області, за статистичними даними, відносяться професії водіїв автотранспортних засобів, продавців, охоронників, кухарів, машиністів котелень, трактористів. Найбільш високим рівнем заробітної плати характеризуються професії електрогазозварника, електромонтера, тракториста, слюсаря-ремонтника.

Проведено опитування 916 підприємств та підприємців, у яких працює більше 68 тисяч найманих працівників (це майже 40% від усього числа найманих працівників).

У ході опитування встановлено, що 72% роботодавців протягом попередніх 12 місяців (опитування проводилось влітку 2021 року) наймали працівників на посади, що вимагають наявності професійно-технічної освіти.

Найбільш затребуваними є професії водіїв, кваліфікованих с/г робітників, робітників машинобудівних професій. Найменш затребуваними є офісні службовці (з професійно-технічним рівнем освіти).

З числа відкритих вакансій (на момент опитування) 69% потребували професійно-технічної освіти.

Із числа запланованих вакансій 74% потребували теж професійно-технічної освіти.

В рамках проєкту опитано 801 випускника професійно-технічних навчальних закладів.

Опитування проводилось в онлайн-режимі за сприяння закладів професійно-технічної освіти та навчально-методичного кабінету професійно-технічної освіти в області.

72% випускників зазначили, що вони працюють, 9% продовжують навчання у вищих навчальних закладах. 82% випускників знайшли роботу протягом не більш як трьох місяців після закінчення закладу освіти. 78% випускників працюють за здобутою професією. Випускники зазначили, що вони достатньою мірою використовують навички, здобуті під час навчання. 91% випускників зауважили, що вони б обрали той самий навчальний заклад, якби їм, імовірно, довелось вибирати, де саме навчатись.

Бажаючі детально ознайомитись з результатами проєкту можуть переглянути його презентацію за посиланням, що розміщене на вебсторінці обласного центру зайнятості.

Ще раз зауважимо: наведена інформація свідчить, що робітничі професії реально затребувані на ринку праці.

Зрозуміло, що не всі школярі мають вступати до професійно-технічних навчальних закладів і відмовлятись від здобуття вищої освіти. Також результати проєкту не свідчать, що всі мають стати високооплачуваними трактористами. Цього ж і не може бути, адже кількість посад трактористів далеко не безмежна.

Незважаючи на те, що в цілому робітничі професії є затребуваними на ринку праці, все ж рекомендуємо спочатку бажаючим пройти профорієнтаційне тестування.

Це можна зробити на вебсторінці Державного центру зайнятості у розділі “Профорієнтація”. Відкрийте його, виберіть рубрику “Платформа профорієнтації” – і ви завітаєте до “Платформи з профорієнтації та розвитку кар’єри”.

Ця інформація стосується як школярів, так і дорослого населення.

Якщо ви дорослий, оволодіти робітничою професією ви можете, серед іншого, в мережі центрів професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

Якщо ви є зареєстрованим безробітним і роботодавець потребує необхідних працівників, навчання для вас буде безкоштовним.

Тож, закликаємо школярів та дорослих шукачів роботи прислухатись до рекомендацій щодо вибору робітничої професії, затребуваної на ринку праці! А роботодавців – до максимальної співпраці із закладами професійно-технічної освіти в питаннях підготовки кваліфікованих робітників та відновлення наставництва на робочих місцях!

Анонс/Подія: 
Подія