За ініціативою ООН щорічно першого жовтня відзначається Міжнародний день громадян похилого віку.

Україна як повноправний член ООН підтримала ініціативу міжнародного співтовариства і з 1991 року відзначає цей день.

Його відзначення покликане привернути увагу суспільства до проблеми упередженого ставлення стосовно літніх людей і зруйнувати стереотипи, пов’язані з їхнім життям.

Тому в радіопередачі «Правила життя», яка вийшла в ефір на обласному радіо Українське Радіо: Кропивницький, йшлося про працевлаштування людей похилого віку за сприяння служби зайнятості. У студії – Леся Журавська та Богдан Стоян.

За міжнародною класифікацією, особою похилого віку вважається той, хто досяг 65 років.

За експертними оцінками, у світі більше 700 млн осіб такого віку. За національними статистичними даними, майже кожен п’ятий українець належить до цієї категорії громадян.

Частина громадян цього віку має можливості і бажання працювати, а певна частина навіть змушена працювати для того, щоб забезпечити собі гідний рівень життя.

В контексті користування соціальними послугами державної служби зайнятості щодо пошуку підходящої роботи варто зауважити, що центри зайнятості можуть їх надавати шукачам роботи незалежно від віку. Нормативних обмежень у цьому питанні не передбачено.

Але не всі громадяни старшого віку можуть отримати статус безробітного і, відповідно, не всім може бути призначена виплата допомоги по безробіттю.

Умовно громадян старшого віку, користувачів послуг служби зайнятості, можна розділити на три категорії.

Перша категорія – це особи передпенсійного віку за 10 років до досягнення пенсійного віку. Ці громадяни належать до квотної категорії і їм надаються додаткові гарантії при пошуку роботи.

Друга категорія – це особи, яким до досягнення пенсійного віку залишилось два і менше років. Ці громадяни також належать до квотної категорії і їм за певних умов гарантується виплата допомоги по безробіттю до 720 календарних днів.

Для віднесення громадян до категорії осіб передпенсійного віку необхідно володіти інформацією, коли особа має досягти пенсійного віку.

Для цього працівники центрів зайнятості рекомендують безробітним звертатись до органів Пенсійного фонду України. І вже ці органи визначають, чи це буде 60 років, чи 63 роки, чи взагалі громадянин не матиме права на пенсію.

Таке буває.

І пов’язано це, в багатьох випадках, з тим, що громадяни працювали певний проміжок часу без належного оформлення трудових відносин і, відповідно, без сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Третя категорія – це громадяни, які досягли пенсійного віку. Цим громадянам призначена пенсія і вони не мають права на надання статусу зареєстрованого безробітного і призначення допомоги по безробіттю.

Наголошуємо: громадяни, які отримали право на пенсію до досягнення 60 років, теж не мають права на надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю. Йдеться про пенсії за вислугу років чи на пільгових умовах.

Як уже зазначалося, для пошуку роботи громадяни похилого віку можуть звертатись до центрів зайнятості.

Якщо особа має право на статус безробітного, то підбір підходящої роботи здійснюється за встановленими процедурами, з особою укладається індивідуальний план працевлаштування.

Якщо громадянин не має права на надання статусу безробітного, він має можливість отримувати соціальні послуги зі здійсненням обліку. При цьому визначається періодичність відвідування центру зайнятості і з особою укладається індивідуальний план надання послуг.

Також рекомендуємо отримувати інформацію про заплановані міні-ярмарки вакансій, які проводяться в приміщеннях центрів зайнятості роботодавцями. Вхід на такі заходи є вільним. Шукач роботи має можливість поспілкуватись із представниками роботодавця, який має потребу в укомплектуванні вакансій.

У мережі Інтернет на вебсайті обласного центру зайнятості є можливість ознайомитись з переліком усіх наявних вакансій в області, у визначеному населеному пункті, за професією та іншими критеріями.

На вебсайті Державного центру зайнятості у розділі “Освітній портал” можна переглянути відеокурси для шукачів роботи.

Також рекомендуємо переглянути телепередачі циклу “Така робота” у відеохостінгу Ютуб телеканалу UA:Кропивницький ПАТ НСТУ.

В цих передачах у цікавій формі надається інформація про професії.

А герої окремих передач своїми прикладами засвідчують, що небажання окремих роботодавців приймати на роботу осіб старшого віку є необдуманим.

Насамкінець дозволимо висловити пораду особам старшого віку – якщо ви бажаєте працювати, звертайтесь до державної служби зайнятості, адже служба володіє найбільшою базою можливостей щодо пошуку легальної роботи!

Анонс/Подія: 
Подія