Під егідою ЮНЕСКО в більш ніж 50 країнах світу щорічно з 11 до 17 вересня проводиться тиждень освіти дорослих. Міжнародна ініціатива підтримана і в Україні.

Цей тиждень є тижнем освітнього зростання, спрямованого на розширення пізнавальних процесів у суспільстві, особисте вдосконалення. Мета проведення тижня – підкреслити важливість навчання впродовж життя.

Тому у радіопередачі «Правила життя», яка вийшла в ефір на обласному радіо Українське Радіо: Кропивницький, йшлося про професійне навчання, що організовує служба задля підвищення професійних компетенцій дорослого населення, яке шукає роботу. У студії – Леся Журавська та Богдан Стоян.

Під освітою дорослих слід розуміти освіту, яку особа здобуває з метою особистісного та професійного розвитку, адаптації до соціальних, економічних та інших змін у суспільстві.

В одній із попередніх передач вже йшлося про професійне навчання як один з головних напрямків роботи державної служби зайнятості.

Звертаємо увагу, що текстові версії програм розміщено на сторінці обласного центру зайнятості в соціальній мережі Фейсбук. Для спрощення їх пошуку запроваджено хештег “Правила_життя”.

Нещодавно розпочато розміщення текстових варіантів програм на вебсторінці обласного центру зайнятості.

В цій передачі йшлося про елемент освіти дорослих як самостійне оволодіння професійними навичками.

Мова йде про випадки, коли в процесі трудової діяльності особа набуває певних знань і має бажання підтвердити їх наявність документом державного зразка.

Нормами закону про професійний розвиток працівників визначено, що неформальним професійним навчанням працівників є набуття професійних знань, умінь і навичок, не регламентоване місцем набуття, строком та формою навчання.

Наказами Міністерства соціальної політики України затверджено перелік робітничих професій, за якими здійснюється підтвердження результатів неформального навчання, та перелік суб’єктів підтвердження.

Такими суб’єктами є Вище професійне училище № 33, місто Київ, та два центри професійно-технічної освіти державної служби зайнятості – Одеський та Рівненський.

Професіями для підтвердження визначені професії кухаря, зварника, електрозварника ручного зварювання, охоронника, продавця непродовольчих товарів та слюсаря-ремонтника.

Але наразі вказані навчальні заклади уповноважені тільки на підтвердження професії кухаря 3-6 розрядів.

Порядок підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями визначено відповідною постановою Кабінету Міністрів України.

Для підтвердження результатів неформального навчання особа звертається до центру зайнятості, заповнює анкету самооцінювання, подає заяву про підтвердження кваліфікації та відповідний комплект документів. Подається також заява про згоду на обробку персональних даних.

Центр зайнятості видає особі направлення, з яким вона звертається до суб’єкта підтвердження.

Для підтвердження створюється комісія, яка проводить експертизу наданих документів, що підтверджують професійну компетентність кандидата, та кваліфікаційну атестацію особи.

Особі, яка підтвердила кваліфікацію, видається свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації.

Звертаємо увагу, що процедура підтвердження є платною. Кошти сплачує особа самостійно або роботодавець, що направив особу на підтвердження.

Принагідно інформуємо, що для професії кухаря наказом Мінекономіки затверджено професійний стандарт. Ознайомитись з ним можливо на вебсторінці міністерства.

До речі, його розробку проводив Громадський центр “Нова генерація”, а до роботи в авторському колективі були долучені знані шеф-кухарі національних мереж ресторанів, учасники проєкту “Майстер Шеф”, призери міжнародних та всеукраїнських конкурсів.

Варто зауважити, що з 2016 року по 2020 рік підтвердили результати неформального професійного навчання 470 осіб.

Ведучи мову про підтвердження результатів навчання, слід наголосити, що нещодавно Кабінетом Міністрів України затверджено порядок встановлення критеріїв та процедуру визнання в Україні професійних кваліфікацій, здобутих в інших країнах.

Цей порядок затверджений з метою сприяння реалізації права громадян України та іноземців на працевлаштування та провадження професійної діяльності. Детально ознайомитись з ним можна на правових сайтах.

Розглядаючи питання освіти дорослих, варто також нагадати, що в окремих сферах професійної діяльності передбачені законодавчі вимоги щодо безперервного навчання.

Так, у сфері охорони здоров’я передбачено безперервний процес навчання та вдосконалення професійних компетентностей працівників, що дає їм змогу підтримувати або підвищувати рівень професійної діяльності відповідно до існуючих потреб.

До речі, в цьому безперервному процесі медичним працівникам за певних умов може допомогти і державна служба зайнятості шляхом видачі ваучера для підтримання конкурентоспроможності громадян на ринку праці.

Тож, якщо ви дорослий і цікавитесь питаннями професійної освіти, зверніться до центру зайнятості або завітайте на наші сторінки у мережі Інтернет та отримайте необхідну інформацію!

Анонс/Подія: 
Подія