Щорічно 19 серпня в Україні відзначається День пасічника. Напередодні цього професійного свята на обласному радіо «UA: Кропивницький – ПАТ «НСТУ» у передачі «Правила життя» мова йшла про вирішення питань зайнятості людей, які займаються бджільництвом.

У студії були радіоведуча Леся Журавська та заступник директора обласного центру зайнятості Богдан Стоян.

Розглядаючи питання зайнятості цієї категорії громадян, можна розділити їх на три категорії.

Перша категорія – це члени особистих селянських господарств.

Друга категорія – фізичні особи-підприємці.

Третя категорія – це наймані працівники, які працюють на великих пасіках.

Члени особистого селянського господарства мають право займатись виробництвом сільськогосподарської продукції з використанням відповідних земель.

Для ведення господарства використовується майно, у тому числі можуть використовуватись бджолосім’ї.

Члени господарства мають право реалізовувати надлишки продукції на ринках, а також заготівельним організаціям.

Членство в особистих господарствах дає певні права, але й накладає певні обов’язки.

Так, члени господарства належать до категорії зайнятого населення і не можуть бути зареєстровані як безробітні та відповідно отримувати допомогу по безробіттю, якщо за рік до реєстрації вони займались виключно веденням особистого господарства більше шести місяців.

Але якщо ведення господарства дозволяє одночасно і працювати на певному підприємстві і якщо, водночас, трудовий стаж складає шість і більше місяців, то ведення господарства не впливає на можливість отримання статусу безробітного.

Розглядаючи питання взаємодії державної служби зайнятості з пасічниками, які зареєстровані як підприємці, слід зазначити, що, по-перше, стати підприємцем можливо за сприяння державної служби зайнятості.

Законодавство передбачає можливість отримання допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності. Тільки треба враховувати, що фінансові можливості для виплати допомоги одноразово в цьому році значно обмежені.

До речі, в Петрівській громаді ми маємо приклад того, як колишній військовий отримав одноразову виплату і став успішним підприємцем – пасічником.

Якщо вас цікавить інформація про це, завітайте на наш сайт.

При центрах зайнятості працюють консультаційні пункти для підприємців, де можна отримати різноманітну інформацію з питань провадження діяльності.

По-друге, роботодавці, які займаються бджільництвом, мають можливість за певних умов при створенні нового робочого місця отримати право на компенсацію єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування при працевлаштуванні зареєстрованого безробітного.

По-третє, це добір працівників за сприянням центрів зайнятості.

Необхідно подати інформацію про вакансію, і після цього служба здійснить добір на робоче місце.

Якщо вести мову про бджолярів як найманих працівників, то слід зазначити, що професія бджоляра внесена до Класифікатора професій у розділ, який стосується кваліфікованих сільськогосподарських робітників. Відповідним довідником визначено кваліфікаційні характеристики бджолярів 3-го, 4-го та 5-го розрядів.

Так, кваліфікаційними вимогами до бджоляра 3-го розряду визначено, що ним може бути працівник, який має професійно-технічну або загальну середню освіту без вимог до стажу роботи.

Здобути професію бджоляра можна у відповідних професійно-технічних закладах, а також у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

Зокрема, це можна зробити в Сумському центрі професійно-технічної освіти.

Крім того, в центрах профтехосвіти є можливість пройти короткостроковий навчальний онлайн-курс з основ сільського господарства для дорослих “Школа Фермерства 2.0”. Розроблено 26 освітніх програм для курсів цільового призначення сільськогосподарського напрямку, у тому числі в Одеському ЦПТО розроблено курс під назвою “Мале підприємництво на селі. Бджільництво”.

Право на проходження професійного навчання за сприяння державної служби зайнятості мають зареєстровані безробітні. А громадяни, які працюють або шукають роботу і внаслідок певних обставин не реєструються як безробітні, можуть отримати ваучер для оплати навчання.

Законодавство про зайнятість визначає певні вимоги до отримання ваучера.

Так, однією з категорій громадян, які можуть його отримати, є особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років і які не досягли пенсійного віку.

Законодавство визначає і перелік професій, для здобуття яких може бути видано ваучер. До них належить і бджільництво.

Також зазначу, що на вебсайті Державного центру зайнятості створено рубрику “Освітній портал державної служби зайнятості”. В ній розміщені, серед іншого, відеокурси для населення, у тому числі практичний відеокурс “Як розпочати власну справу: бджільництво”.

Тож, якщо ви маєте намір пов’язати свою професійну діяльність з бджільництвом, звертайтесь до державної служби зайнятості та отримайте відповідні соціальні послуги!

Анонс/Подія: 
Подія