У січні 2022 року набули чинності зміни до Закону України “Про рекламу”, які передбачають посилення заходів щодо недопущення дискримінаційної реклами за ознаками статі.

Тож у радіопередачі «Правила життя», що вийшла в ефір 9 лютого на обласному радіо «Українське радіо: Кропивницький», радіоведуча Леся Журавська та заступник директора обласного центру зайнятості Богдан Стоян говорили про захист шукачів роботи від проявів дискримінації у сфері зайнятості населення – як за ознаками статі, так і за іншими ознаками.

Слід наголосити, що схожі антидискримінаційні норми передбачені низкою інших нормативно-правових актів.

Так, Кодексом законів про працю України забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці.

Ґендерний аспект протидії дискримінації врегульовано Законом України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.

Законом України “Про зайнятість населення” визначено, що держава гарантує особі право на  захист від проявів дискримінації у сфері зайнятості.

Повернемось до Закону України “Про рекламу”.

Змінами удосконалено окремі його норми, надано визначення термінів “дискримінаційна реклама” та “дискримінаційна реклама за ознаками статі”. Такою рекламою є, зокрема, реклама, що містить твердження щодо переваги однієї статі над іншою або щодо стереотипності ролі чоловіка та жінки, що пропагує принизливе та зневажливе ставлення; принижує гідність людини за ознакою статі.

Без змін залишились норми Закону, що забороняють у рекламі про вакансії (прийом на роботу) зазначати вік кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі.

Забороняється висувати вимоги, що надають перевагу жіночій або чоловічій статі (крім випадків, визначених законодавством, та випадків специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі).

Також забороняється висувати вимоги щодо політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об’єднаннях громадян, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Необхідно зазначити, що центрами зайнятості проводиться роз’яснювальна робота щодо недопущення дискримінації в інформації про вакансії.

Така робота фактично гарантує відсутність дискримінаційних обмежень в офіційно поданих до центрів зайнятості звітах про наявність вакансій.

Але в інших інформаціях про вакансії, зокрема розміщених в приміщеннях роботодавців, усе ще зустрічаються елементи дискримінації.

У більшості випадків це стосується пропозицій роботи лише жінкам чи чоловікам або обмежень у віці.

Користуючись нагодою, звертаємося до роботодавців щодо недопущення таких проявів дискримінації!

Враховуйте, що зазначеними змінами залишено застосування штрафу до рекламодавця за допущення дискримінаційних норм. Такий штраф сплачується до державного бюджету у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

Звертаємо увагу, що штраф накладається не на редакцію засобу масової інформації, а на рекламодавця – тобто на роботодавця, який подає оголошення про вакансії.

Розглядаючи питання реклами послуг з працевлаштування, вважаємо за потрібне також повідомити наступну інформацію щодо реклами приватних агентств зайнятості.

Законом України “Про рекламу” передбачено, що текст реклами про діяльність суб’єкта господарювання, що надає послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, повинен містити примітку, що отримувати від громадян, яким надано послуги з пошуку роботи та сприяння в працевлаштуванні, інші пов’язані з цим послуги, гонорари, комісійні або інші винагороди забороняється.

Також зазначимо, що діяльність таких агентств не потребує отримання дозволу чи ліцензії, але законодавство про зайнятість передбачає здійснення щодо них державного регулювання шляхом внесення інформації про них до переліку, який ведеться Державним центром зайнятості.

Перелік відкритий для огляду шляхом розміщення на вебсторінці цього центру.

А от потребує ліцензії діяльність приватних агентств зайнятості, які надають посередницькі послуги з працевлаштування за кордоном.

Наразі ліцензії видаються Міністерством економіки України.

Раніше ліцензії видавались Міністерством соціальної політики України та Державним центром зайнятості. Інформація про видані ліцензії розміщена на вебсторінках цих установ.

Редакціям засобів масової інформації слід враховувати, що вони не можуть поширювати рекламу таких агентств, якщо у ліцензійних реєстрах відсутні відомості про ліцензію, видану рекламодавцю.

Також звертаємо увагу, що шукачі роботи можуть ознайомитись з інформацією про антидискримінаційні норми шляхом перегляду одного з відеокурсів інформаційного семінару із загальних питань зайнятості в розділі “Для населення” рубрики “Освітній портал” на вебсторінці Державного центру зайнятості.

Розраховуємо, що наша інформацію буде корисною для шукачів роботи, представників роботодавців, працівників редакцій засобів масової інформації!

Анонс/Подія: 
Подія