21.07.2021 | 09:10

Під час інформаційного семінару із загальних питань зайнятості, який пройшов у Долинській районній філії Кіровоградського обласного центру зайнятості, серед питань, що розглядалися, були і переваги легальної зайнятості та загрози нелегальної трудової міграції. Зокрема, зазначалося, що найефективнішим захистом інтересів громадян у сфері зайнятості та відносинах з роботодавцями є правова поінформованість.

Фахівчиня з питань зайнятості районної філії Світлана Щербіна надала інформацію присутнім про права працівників, які працевлаштовуються легально. Серед них: право на вільний вибір професії та місця роботи, гарантоване отримання грошової винагороди за виконану роботу, безпечні умови та дотримання режиму праці, право на відпочинок, захист від незаконного звільнення, соціальний захист у разі втрати працездатності чи роботи та ін.

Наголошувалося, що такі гарантії існують лише за умов офіційної, легальної зайнятості. Можливо, за умови «тіньової зайнятості» той дохід, що його отримує працівник у «конверті», вищий, однак лише легальна праця дає економічні та соціальні гарантії.

«Є випадки, коли роботодавці не укладають, а наймані працівники не наполягають на оформленні трудових договорів, отримуючи «тіньову» заробітну плату. Не всі роботодавці сумлінно виконують свої обов’язки щодо сплати страхових внесків за своїх працівників навіть у тих випадках, коли декларується офіційна зайнятість та працевлаштування. Насамперед це стосується малих приватних підприємств. Така ситуація може кардинально впливати на право кожного отримувати соціальні виплати в майбутньому. Як ви знаєте, згідно з чинним законодавством, нарахування пенсій залежить від двох критеріїв: розміру заробітної плати та страхового стажу», – повідомила С. Щербіна.

Під час обговорення порушеної теми присутні були одностайні у тому, що кожен працівник сам мусить вирішувати, що є найголовнішим – жити одним днем чи мати впевненість у завтрашньому дні та отримувати певні соціальні гарантії.

 

С. Щербіна, провідний фахівець з питань зайнятості Долинської районної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості