30.11.2023 | 08:21

Стейкхолдери, що зібралися за круглим столом у  Кропивницькій філії Кіровоградського обласного центру зайнятості, поставили собі за мету обговорити та налагодити дієві механізми взаємодії соціальних партнерів і партнерських організацій, аби підвищити ефективність соціального захисту людей з інвалідністю, у т.ч. осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій та членів їх сімей, щодо надання якісних та результативних соціальних послуг зі сприяння у працевлаштуванні цих категорій громадян.

Захід організований з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю та покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, а також сприяння до побудови інклюзивного середовища та усунення соціальної нерівності.

Головним спікером заходу була заступниця директора – начальник відділу рекрутингу та взаємодії з роботодавцями Кропивницької філії обласного центру зайнятості Яна Шевченко.

Основний акцент було зроблено на державні програми, орієнтовані як на підвищення конкурентоспроможності безробітних та зайнятих громадян цієї категорії, так і на роботодавців.  

Ішлося й про реалізацію експериментального проєкту з організації професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості  та можливості щодо отримання грантів на створення або розвиток власного бізнесу, ваучера на навчання тощо.

Я. Шевченко зупинилась на положеннях постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 року № 893, яка регулює питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю.

Водночас заступник директора Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Марія Бідна розповіла про встановлені нормативи робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, механізми накладання санкцій за порушення законодавства про зайнятість цих громадян та окреслила проблеми, з якими зустрічаються  незайняті громадяни на шляху до їхньої професійної адаптації.

Про пілотний проєкт "Помічник ветерана", який з 1 липня 2023 року стартував в Україні, а вже на початку наступного року буде випробовуватися й на Кіровоградщині, розповіла заступниця начальника Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради Ірина Демішонкова. Вона наголосила, що цей проєкт передбачає за принципом "рівний – рівному" індивідуальний супровід військових, які повертаються в громади, аби прискорити їхню адаптацію до цивільного життя, щоб вони без перешкод могли реалізовувати свої права, користуватися соціальними гарантіями та  пільгами.

Директор ГО «Центр медико-психологічної реабілітації «Ком-пас» психологиня Ганна Колєва поінформувала присутніх про процеси реінтеграції учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни до цивільного життя, зокрема й системи реальних трудових відносин. Г. Колєва зосередила увагу присутніх на важливості психологічної реабілітації демобілізованих військовослужбовців, специфіці адаптивних процесів до мирного життя та робочого процесу.

Роботодавці жваво підтримали думку психологині та зауважили, що ментальне здоров’я кожного працівника важливе для всього колективу. «Уже сьогодні роботодавці повинні готуватися до нових реалій та дбати про психоемоційний стан своїх працівників на рівні підприємств. Психосоціальна підтримка персоналу має стати пріоритетним напрямком у роботі з персоналом на підприємстві», – наголосила заступниця директора виконавчого по управлінню персоналом ТОВ «М’ясокомбінат «Ятрань» Владлена Запорожченко.

Голова Кропивницької районної військової державної адміністрації Віталій Пастушенко, вступаючи в активний полілог, підкреслив: «Наразі дуже важливим є те, аби ми синергували свої зусилля і робили все, що від кожного з нас залежить. Насамперед працювати з роботодавцями у напрямку збереження існуючих та створення нових робочих місць, легалізації зайнятості населення, посилення мотивації населення до запровадження підприємницької діяльності. Це дасть нам можливість вирішувати чимало питань соціально-економічного розвитку територій,  у т.ч. сфери зайнятості».

Активність учасників круглого столу, жваве обговорення порушених питань, обмін  думками та  досвідом роботи є свідченням того, що всі присутні не байдужі до проблем учасників бойових дій, людей з інвалідністю, у т.ч. осіб з інвалідністю внаслідок війни. Ця зустріч не перша, та й далеко не остання – такої думки насамкінець дійшли усі присутні на круглому столі, треба зустрічатися, обговорювати та діяти. Лише разом ми – сила, лише разом до Перемоги.