17.06.2020 | 09:05

У зв`язку із подіями, що відбуваються на сході України, чимала кількість мешканців східних областей України вимушені покидати свої домівки та переміститися до інших регіонів країни. Серед таких й пан Павло, який переїхав до м. Світловодська, що на Кіровоградщині, з м. Ровеньки Луганської області. Окрім житла чоловікові довелося шукати і нове місце роботи.

«Для мене робота – це, перш за все, гідний заробіток, можливість забезпечити свою сім'ю, дати все необхідне своїм рідним. А коли це ще й свідомий вибір, улюблена справа – від якої ти отримуєш задоволення – це взагалі вдача», – говорить тридцятип'ятирічний Павло.

Свого часу чоловік закінчив Луганський гірничий технікум, де здобув професію техніка-електромеханіка гірничого. Працював за здобутим фахом і гірничним майстером і гірником підземним. Праця у шахті не проста, і, як говорять, шахтарі – це сильні, мужні та відважні люди. Проте, переїзд з місця, де вже оселився, де чогось вдалося досягти – був для Павла не з легких.


Фото умовне. З відкритих джерел

Після переїзду переселенець знайшов роботу самостійно: працевлаштувався формувальником залізобетонних виробів до ТОВ «Світловодський завод залізобетонних виробів». Проте вибір був невдалий і згодом чоловік звільнився.

За допомогою у пошуку роботи, яка була б йому до душі, Павло звернувся до Світловодської міськрайонної філії обласного центру зайнятості.

Для досягнення мети, кар'єрним радником та молодим чоловіком було складено план спільних дій. Прагнучи працювати та знайти роботу до душі, безробітний чітко виконував рекомендації фахівців служби зайнятості, відвідував різнопланові заходи, що спрямовані на підвищення шансів знайти підходящу роботу.

Опрацювавши усі можливі варіанти роботи, молодого чоловіка зацікавила вакансія маляра, яка була відкрита у ТОВ «ВАТ ОЛІМП». За направленням центру зайнятості він відвідав роботодавця, а після співбесіди погодився на стажування безпосередньо на робочому місці.

Під час стажування Павло набував необхідних навичок, опановував специфіку роботи саме на цьому робочому місці у тому колективі, де він планував працювати. У роботодавця також був час придивитися до потенційного працівника, оцінити його професійну майстерність. Стажування пройшло успішно – чоловік отримав постійне місце роботи.

«Наше завдання – не тільки пришвидшити працевлаштування усіх, хто бажає працювати та шукає роботу, а й допомогти визначитися та навчити професіям, які потрібні ринку праці та були б до душі, – говорить директор міськрайонної філії Олександр Сиромятнов. – Працівники центру зайнятості працюють з кожним безробітним індивідуально, враховуючи мету його звернення. Тут не спрацюєш за шаблоном. Проте у кожній ситуації ми прагде однакового результату: працевлаштування кожного, враховуючи вміння та навички».

 

Н. Котова, провідний фахівець з питань зайнятості відділу взаємодії з роботодавцями Світловодської міськрайонної філії обласного центру зайнятості