24.03.2023 | 15:38

Про зміни в законодавстві, що регулюють сферу зайнятості, про державні програми, що орієнтовані на підтримку роботодавців, які створюють нові робочі місця, працевлаштовують внутрішньо переміщених осіб, про урядову програму «єРобота», а також інші активні програми зайнятості населення сьогодні йшлося під час інформаційної вебзустрічі  представників обласного центру зайнятості та органів місцевого самоврядування.

Головний спікер заходу – заступниця директора обласного центру зайнятості Наталія Невідома, яка наголосила, що зустріч  ініційована фахівцями обласного центру зайнятості задля ознайомлення представників місцевого самоврядування з видами державних програм, які сприятимуть не тільки розвитку територіальних громад, а й розвитку економіки країни загалом.

Розпочала захід Н. Невідома з ознайомлення з порядками, що регулюють отримання роботодавцями компенсацій фактичних витрат на оплату праці прийнятих на роботу осіб з числа зареєстрованих безробітних та внутрішньо переміщених осіб. Коротко окреслила процедурні питання надання компенсацій та нормативні документи, що регулюють їх надання та зміни до них.

Надала статистичні дані щодо отримання роботодавцями компенсацій за працевлаштування як громадян з числа безробітних, так і внутрішньо переміщених осіб. Підкреслила, що державні програми діють і вони результативні. Наприклад, минулого року 342 суб'єкта господарювання отримали компенсацію за працевлаштування 753 внутрішньо переміщених осіб. Цьогоріч, з 1 лютого вже отримали 67 роботодавців за працевлаштування 99 переселенців.

Наступним питанням для обговорення – питання надання мікрогрантів для відкриття нового або розвиток діючого бізнесу за урядовою програмою «єРобота», головною умовою якої є створенням нових робочих місць. «Грант надається в безготівковій формі на придбання обладнання, закупівлю сировини та матеріалів тощо. Отримати  його досить просто, однак  необхідно зробити певні кроки. Їх не багато, але вони значущі. Бізнес-план, який подається, має бути досить ґрунтовним. Тому служба зайнятості готова надавати консультації щодо його складання», –  повідомила заступниця директора.

Н. Невідома окреслила покрокові дії, умови, розміри грантів, напрямки фінансування витрат та джерела фінансування. Наголосила, що цьогоріч урядова програма фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Минулого року 49 підприємців, у т.ч. з числа внутрішньо переміщених осіб, отримали позитивні рішення, кошти та сьогодні вже впроваджують свої бізнес-ідеї у життя. «Чим цікава ця програма для органів місцевого самоврядування? Це і розвиток території, і зайнятість населення, і створення нових робочих місць, а, отже, й надходження до місцевих бюджетів», – підкреслила Н. Невідома.

Окремим блоком заходу – обговорено питання видачі ваучера на навчання, що є однією із дієвих послуг служби зайнятості щодо сприяння підвищенню конкурентоспроможності громадян на ринку праці. 

Спікерка повідомила, що ваучер – це документ встановленого зразка, що дає особі право на перепідготовку або підготовку за іншою спеціальністю, підготовку на наступному рівні освіти, спеціалізацію, підвищення кваліфікації. Максимальна вартість ваучера у 2023 році становить 26840 грн. Ваучер дає право на оплату навчання за рахунок коштів  Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Перелік професій, за якими можна навчатися, вміщує понад 70 професій пріоритетних галузей економіки. Наразі планується їх розширення, де особливий акцент робиться на сферу будівництва та транспорту. Форму та місце навчання обирає сама людина.

Наостанок Н. Невідома наголосила про готовність до співпраці, надання консультативної допомоги, проведення спільних інформаційних заходів, а також налагодження ефективної взаємодії щодо реалізації урядових ініціатив.