21.10.2019 | 13:48

18 жовтня уся світова спільнота відзначала Європейський день боротьби з торгівлею людьми, який започатковано у 2007 році Європейським парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.

З нагоди європейського дня боротьби з торгівлею людьми фахівцями Світловодської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено семінар «Запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми, експлуатації дитячої праці».

Присутніх було ознайомлено з законодавчими засадами та можливостями легального працевлаштування громадян України за кордоном, а також перевагами такого виду трудових відносин. Крім цього, обговорювалися й основні характеристики трудової міграції, причини її виникнення та негативні наслідки для сім'ї, особистості, суспільства в цілому.

Провідний фахівець з профорієнтації міськрайонної філії Ольга Бугрим зазначила: «Зовнішня трудова міграція призводить до відтоку найбільш кваліфікованої частини трудоресурсного та інтелектуального потенціалу за кордон, що провокує дефіцит робочої сили в певних галузях та регіонах. Тому основне завдання соціальних служб полягає в мінімізації негативних наслідків трудової міграції, максимальному використанні позитивних для громадян та суспільства результатів».

Україна була серед перших країн у Європі, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.

Попередити зовнішню неврегульовану трудову міграцію та орієнтувати потенційних мігрантів на працевлаштування в Україні, можна шляхом розширення переліку та підвищуючи якість надання соціальних послуг з підбору роботи, профнавчання, допомоги в започаткуванні власної справи та проведення інформаційної роботи для роз'яснення ризиків, пов'язаних з незаконною міграцією і працевлаштуванням за кордоном.

Захід відбувся у формі живого спілкування та дискусії, що дало можливість усім бажаючим отримати відповіді на запитання. На завершення заходу наголошувалось, що необачні кроки, які шукачі роботи здійснюють в пошуках кращого, заможного життя, можуть стати оманливими, адже міграційні процеси супроводжуються й таким негативним явищам як торгівля людьми, жертви якої використовуються для примусової праці. Тож необхідно бути обачливими та застережливими у прийнятті рішення щодо працевлаштування за кордоном.

 

Н. Котова, провідний фахівець з питань зайнятості Світловодської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості