08.08.2016 | 13:12

Одним із напрямків роботи служби зайнятості є здійснення комплексу заходів у розв’язанні проблем, що виникають в ситуації запланованого вивільнення на підприємствах.

Важливість таких заходів полягає у запобіганні негативних наслідків вивільнення у трудовому колективі, знятті соціальної напруги, роз’ясненні працівникам їхніх прав та гарантій відповідно норм чинного трудового законодавства. Крім того, допомогти вивільнюваним у психологічній адаптації до можливої втрати роботи, розповісти про реальні кроки щодо власної зайнятості та ін.

З цією метою фахівці Знам’янського міськрайонного центру зайнятості провели семінар для працівників Васинської загальноосвітньої школи, які підлягають вивільненню у зв'язку із скороченням штатної чисельності працівників.

«Скорочення чисельності або штату працівників – одна з підстав для розірвання трудового договору, передбачена пунктом 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України. Розірвання трудового договору за зазначеною підставою відбувається в разі реорганізації підприємства, зміни його власника, прийняття власником або уповноваженим ним органом рішення про скорочення чисельності або штату у складі працівників за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професією», - зазначила

розпочинаючи семінар Т. Вурсало, заступник начальника відділу взаємодії з роботодавцями міськрайонного центру зайнятості.

Вивільнюваних працівників ознайомили з основними положеннями законодавства України про зайнятість,  гарантіями для вивільнюваних працівників, їхніми правами та обов'язками, з порядком реєстрації громадян, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні до служби зайнятості та ін. Освітяни цікавились наявними вакансіями, на які можуть претендувати, враховуючи кваліфікацію та досвід роботи. Крім того, разом з ними обговорювалися альтернативні шляхи вирішення питання зайнятості, визначалися суміжні професії, інші види діяльності, де можна застосувати наявні навички.

Із соціальними послугами, що надає служба зайнятості клієнтам, ознайомила присутніх Н. Бондаренко, провідний фахівець з профорієнтації відділу активної підтримки безробітних міськрайонного центру зайнятості. Вона акцентувала увагу на тому, що кожен працівник у випадку втрати роботи отримає гарантований соціальний захист у зв’язку з безробіттям та запевнила, що працівники центру зайнятості зроблять усе можливе щодо їхнього  якнайшвидшого повернення до праці.

Багато запитань, що були озвучені на семінарі, стосувались порядку реєстрації в центрі зайнятості, прав та обов’язків шукачів роботи, умов призначення матеріального забезпечення, можливостей професійного навчання та ін. Спеціалісти центру зайнятості відповіли на всі запитання присутніх, а також переконливо аргументували, що після звільнення з роботи життя не закінчується та  усі труднощі можна подолати, і допоможе в цьому державна служба зайнятості.