Перед тим, як відправлятися в подорож до професійного успіху, візьми з собою знання «ФОРМУЛУ ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ», яка в загальному вигляді показує первинний алгоритм прийняття оптимального рішення і буде тобі орієнтиром:

• По-перше, професійна діяльність має бути в радість. Тому головне, на що ти маєш орієнтуватися, – це «Я ХОЧУ»: твої бажання, інтереси, мотиви, професійні наміри. Це ті заняття, які ти робиш з інтересом, захопленням, за власною ініціативою. Професійні схильності є найбільш важливими психологічними якостями людини для правильного вибору професії, успішності навчання та подальшої професійної діяльності. Якщо людина чогось сильно бажає, вона знаходить для цього можливості, докладає зусилля для цього, а іноді навіть змінює світ. Якщо вибрана справа подобається, то ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію, користуватися авторитетом і в результаті більше зароблятимеш.

• По-друге, ти маєш володіти набором якостей, важливих для цієї роботи: фізичних, інтелектуальних, психологічних. Тому враховуй свої можливості – «Я МОЖУ»: стан здоров’я, наявний досвід (знання, вміння, навички), психофізіологічні якості, особливості характеру, здібності до різних видів діяльності, зовнішні ресурси (зокрема, фінансові можливості для платного навчання). Наприклад, в якихось справах ти більш успішний, довго можеш займатися цією справою, не втомлюючись, а в інших, навпаки, швидко починаєш нервувати, сердитись, у тебе нічого не виходить.

• По-третє, вибираючи професію, потрібно орієнтуватися в потребах суспільства у спеціалістах даного профілю. Це «ТРЕБА» – знання світу професій, спеціальностей, які користуються попитом на ринку праці, вірогідності працевлаштування за обраною професією.

 

 Лайфхаки:

 

• Якщо ти зумієш поєднати «ХОЧУ», «МОЖУ» і «ТРЕБА», то твій професійний вибір буде вдалим. Іншими словами, вибирай професію, яка буде цікава і приваблива для тебе, відповідатиме твоїм можливостям та буде потрібна на ринку праці.

 • Уникай вибирати професію, орієнтуючись тільки на її престижність, заробітну плату, умови праці, доступність навчання, поради або приклад інших людей.

 

Відділ організації профорієнтації Кіровоградського обласного центру зайнятості