Юний друже! Кожна людина хоча б раз в житті обирала собі професію. Щоб прийняти правильне рішення, необхідно враховувати ряд факторів – власні побажання, психологічні особливості та можливості не слід забувати й про потреби ринку праці. Обираючи професію, уникай помилок, які можуть зробити цей вибір невдалим.

Перша – ставлення до вибору професії як до незмінної. У будь-якій сфері діяльності відбувається зміна занять, посад із підвищенням кваліфікації людини. При цьому найбільших успіхів досягає той, хто добре пройшов початкові щаблі.

Проаналізуй ситуацію на ринку праці. Зверни увагу на те, що з кожним роком з'являються нові професії. Будь готовий до того, що прийдеться регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності. Не бійся того, що вибір професії зараз, під час навчання в школі, фатальним образом визначить всю твою долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить тебе цінним фахівцем, необхідним у міждисциплінарних областях діяльності.

Друга – існуючі думки про престижність професії. Економіст або психолог нітрохи не більш корисний для суспільства, ніж хімік або слюсар. Подумай, що для тебе престижність професії – гарна назва чи гідний заробіток та повага оточуючих.

Третя – вибір професії під впливом товаришів або з ними за компанію. Почуття групи, орієнтація на однолітків – позитивні особливості юнаків твого віку. Вони потрібні для освоєння норм поведінки в суспільстві, формування образу "Я" і самооцінки. Тому оглядайся на інших, порівнюючи себе із друзями, а не сліпо повторюючи. Намагайся побачити, чим ти відрізняєшся від товаришів і в чому ви подібні. Перш за все, обирай професію відповідно до своїх інтересів і здібностей. Інакше будеш володарем "модної" спеціальності, але не тієї, що приносить задоволення.

Четверта – перенесення ставлення до людини-представника тієї або іншої професії на саму професію. При виборі фаху треба враховувати насамперед особливості даного виду діяльності, а не вибирати професію тільки тому, що тобі подобається або не подобається людина, що займається нею. Особливо небезпечне зачарування викладачем (якщо тебе захоплює щиросердність фізика – це не означає, що тобі подобається фізика сама по собі).

П’ята – захоплення тільки зовнішньою або якою-небудь частковою стороною професії. За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця. А журналісти не завжди виступають у телепередачах – частіше вони перелопачують масу інформації, архівів, розмовляють із десятками людей перш, ніж підготують 10-хвилинне повідомлення.

Шоста – застарілі уявлення про характер праці в сфері матеріального виробництва. Усі професії, і насамперед робітничі, вдосконалюються, для виконання їх трудових операцій використовується складна й цікава техніка, підвищується культура праці. Наприклад, комп'ютер впроваджується абсолютно у всі сфери діяльності – аж до тваринництва.

Сьома – невміння або небажання розбиратися у своїх особистісних якостях схильностях, здібностях. Розібратися в собі тобі допоможуть батьки, учителі, товариші, спеціалісти-профконсультанти центру зайнятості. Корисними також можуть виявитися психологічні тести, а також статті й публікації на тему популярної психології.

Восьма – незнання або недооцінка своїх фізичних особливостей, істотних при виборі професії. Існують професії, які можуть бути тобі протипоказані, оскільки спричинять погіршення твого стану здоров'я. Таких професій небагато й до них належать, в основному, ті, у яких потрібне тривале напруження тих або інших фізіологічних систем.

            Коли ти вирішуєш завдання з математики, то виконуєш певні дії в певній послідовності. Було б розумно підійти також і до вибору професії. Не сприймай жодні інструкції буквально, краще навіть, якщо ти творчо підійдеш до справи й розробиш для себе свій власний план – список необхідних для вибору професії дій. Сюди можуть бути включені: збір об’єктивної інформації про професії, аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, об'єктивна оцінка своїх здібностей, схильностей, знань (за допомогою тестів або ще якось) тощо.

Бажаємо успіхів та вдалого вибору!

Н. Невідома, начальник відділу організації профорієнтації Кіровоградського ОЦЗ