Онлайн-співбесіда – це зручний інструмент пошуку роботи. Останнім часом онлайн-співбесіди стають все популярнішими і мають свої переваги. По-перше, це значна економія часу: навіть, якщо ваше потенційне місце роботи знаходиться в іншому місті, ви можете брати участь у співбесіді, нікуди не виїжджаючи і не виходячи з дому. По-друге, при онлайн співбесіді також економляться кошти – не треба витрачатися на дорогу. По-третє,  до такого інтерв’ю просто отримати доступ і без зусиль до нього підготуватися. По-четверте, при підготовці до співбесіди онлайн ви самі вирішуєте, на якій території ви будете перебувати – це забезпечить вам комфорт і впевненість у собі.

Як і до будь-якого іншого виду переговорів, до онлайн-співбесіди необхідно ретельно підготуватися, враховуючи при цьому певні правила, щоб не було прецедентів: «раптом щось пішло не так».

  1. Відеоспівбесіду потрібно узгодити заздалегідь, щоб встигнути підготуватися до неї. Якщо вам пропонують поспілкуватися щодо роботи негайно і без підготовки – від цього інтерв’ю краще відмовитися, воно у будь-якому випадку буде не на вашу користь.
  2. Зазвичай скайп-співбесіду призначає інша сторона на конкретну дату і час. Рідше визначити час розмови пропонують вам. У такому разі психологи запропонували найкращий час для співбесіди – 10.30. Період до обіду, за словами спеціалістів, найсприятливіший для співбесіди й інших офіційний розмов, отож 10.30 – оптимальний час, адже це вже не ранок і ще далеко не обід.
  3. Після того, як ви домовилися про час, подбайте про технічне оснащення. Якщо ви раніше не користувалися Skype або іншим сервісом, що запропонував роботодавець, скачайте програму на комп’ютер або на телефон (якщо його технічні можливості це дозволяють) та зареєструйтеся. Пам’ятайте, що назва вашого профілю має бути адекватною, по-діловому короткою і серйозною – імена типу «lapochka», «котик», «супергерой» не підійдуть. Оптимальний варіант – ваше ім’я та прізвище.
  4. Заздалегідь додайте у свій список контакт роботодавця.
  5. Перед співбесідою перевірте якість зв’язку, зробивши тестовий дзвінок комусь із друзів.
  6. Подбайте про кімнату. По-перше, в ній має бути чисто і світло.      По-друге, заберіть з оглядового простору усі особисті речі: м’які іграшки, чашки тощо. Заздалегідь потурбуйтеся про фон: хоча ключовим буде ваше обличчя, задній план також потрапить у кадр, відтак роботодавець зверне на нього увагу. Найкраще, аби ви розмовляли на тлі звичайної стіни (для дотримання ділового стилю). 
  7. Відеоспівбесіда – це така ж зустріч з роботодавцем, як і звичайне інтерв’ю. Тому подбайте про свій зовнішній вигляд. Ведення розмови з дому зовсім не означає, що перед камерою ви можете з’явитися у футболці з фривольним малюнком або старенькому джемпері. Вашу відповідність діловому стилю в одязі і зачісці роботодавець оцінить позитивно, що буде плюсом при прийомі на роботу.
  8. Одягаючись на онлайн-співбесіду, не забувайте, що це стосується не тільки верхньої частини. Ви можете опинитися в смішній ситуації, якщо раптом впаде камера або вам раптом необхідно буде встати за потрібними документами, а ви – у спортивних шортах.
  9. Ваше обличчя має бути добре видно співрозмовнику. Світло не повинне бути занадто сильним – за вашою спиною, інакше співрозмовник побачить на екрані лише ваш темний силует. Сядьте навпроти вікна, якщо немає такої можливості, увімкніть лампу так, щоб світло добре освітлювало ваше обличчя.
  10. Всіх близьких варто попередити про час вашої онлайн-співбесіди, запропонувавши їм погуляти в цей період на вулиці або посидіти в іншій кімнаті, щільно закривши двері.
  11. На час співбесіди вимкніть дверний дзвінок, мобільний і міський телефони,  радіо і телевізор.
  12. Усе має бути під рукою. Приготуйте блокнот і ручку, раптом щось потрібно буде записати. Також роздрукуйте своє резюме, підготуйте дипломи, рекомендації та інші документи.
  13. Якщо ви хвилюєтеся перед співбесідою, «накидайте» собі ті питання, які хочете задати роботодавцю, щоб не забути їх. Помістіть перед собою також всю необхідну інформацію, написану на папері, якщо не сподіваєтеся на свою пам’ять: назва та дати закінчення навчальних закладів, спеціальність.
  14. Спробуйте заздалегідь потренувати свою промову. Під час онлайн-співбесіди намагайтеся говорити рівно, правильно, бадьоро та впевнено. Іноді роботодавці воліють зробити відеозапис інтерв’ю, щоб потім ще раз переглянути вже з іншими співробітниками компанії, тому треба максимально уникати у своїй промові заминок, жаргонних або просторічних слів, а також неформального стилю спілкування.

Усім подобаються впевнені в собі люди, які знають, куди йдуть і чого хочуть від життя і роботи. Якщо ви будете себе так відчувати, ви будете і виглядати відповідно, і враження про вас буде складатися найкраще.

Бажаємо всім ідеальних онлайн-співбесід і успіхів у пошуку роботи своєї мрії!

 

Відділ організації профорієнтації Кіровоградського обласного центру зайнятості