Якщо ти навчаєшся у старших класах, то перед тобою вже постали питання щодо майбутнього, що робити після школи, на кого піти навчатися, де навчатися? Ці питання не прості, вони викликають різні переживання – від цікавості до роздратування (психологічні дослідження показують, що у випускному класі 60-90% учнів відчувають тривогу та страх з приводу необхідності визначатися у професійному напрямі).

 І це природно – професійний вибір стосується твого майбутнього, на яке ти впливаєш зараз, тому він пов’язаний із сильними емоціями та почуттями. Але погляд на професійний вибір можна змінити – уяви собі професійне самовизначення у вигляді шляху постійної самореалізації, цікавої і захоплюючої подорожі у новий світ. Ця подорож тривалістю в життя, і починається вона з твого першого професійного вибору – рішення, яке стосується найближчої перспективи.

 

Що потрібно знати на початку професійного шляху?

 

Професійне самовизначення триває все життя, і вибір професійного напряму та навчального закладу – тільки його початок. Упродовж життя людина часто змінює місце роботи, професійний напрям, професійні обов’язки тощо.

 Американські фахівці зазначають, що зміни у професійній діяльності мають відбуватися кожні 2–7 років, це сприяє особистісному зростанню та всебічній самореалізації.

Тому ти будеш робити свої професійні вибори багато разів, і це чудово. Щоб твоя подорож, твій професійний шлях були успішними, пам’ятай:

Чим сильніше твої бажання, твоя мотивація, тим більше обрана професія буде відповідати саме тобі, тим успішнішою буде твоя професійна діяльність.

Це твій шлях, і ти маєш пройти його самостійно. Під час цього шляху тобі можуть допомагати різні люди – батьки, друзі, вчителі, психологи, пізніше колеги... Звертайся до них за допомогою. Роби все поступово, усвідомлено, розмірковуючи там, де це потрібно…

Відділ організації профорієнтації Кіровоградського обласного центру зайнятості