Стратегія вибору професії

Щоб прийняти правильне рішення відносно вибору професії, враховуйте не лише власні побажання та вподобання, а й психологічні особливості, можливості певної професії та потреби сучасного ринку праці.

У цьому допоможуть декілька кроків:

  1. Складіть список тих професій, які Вам подобаються, є для Вас цікавими, за якими б хотілось працювати та ті, що Вам підходять. Професія може подобатися тому, що вона високооплачувана, має гарні умови праці і є престижною. Але насправді потрібно визначитися: чи подобається Вам займатися нею, що Ви знаєте про професію, чи пробували виконувати елементарні трудові операції? Адже кожна професія потребує від людини певних знань, умінь, здібностей, рис характеру. Дайте відповіді на питання: до чого прагну? що мені цікаво? чим мені подобається займатися? які професії мені подобаються? які умови праці мене приваблюють? що я хочу отримувати від своєї майбутньої професії?
  2. Складіть перелік своїх вимог до майбутньої професії. Вона має бути пов'язана з Вашими уподобаннями, відповідати Вашим життєвим цінностям, сприяти досягненню поставленої мети, користуватися попитом у роботодавців, відповідати Вашим схильностям та здібностям за змістом, характером та умовами праці.
  3. Визначте, наскільки всі перераховані Вами вимоги вагомі. Може, є менш важливі, якими можна поступитися.
  4. Оцініть свою відповідність вимогам кожної з підходящих професій та порівняйте свої професійні якості, інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров'я з вимогами певної професії. Вам допоможуть відповіді на питання: що я можу зробити? які у мене здібності, схильності? які у мене трудові навички? яка у мене пам’ять, увага, воля, типологічні особливості темпераменту і риси характеру? який у мене фізичний розвиток та стан здоров’я? які якості треба розвивати?
  5. Проаналізуйте, яка професія із усього списку підходить Вам за всіма критеріями.
  6. Ознайомтеся з потребами ринку праці: які професії та спеціальності потрібні на ринку праці? чи актуальна вибрана Вами професія, спеціальність?

де такий фах користується попитом? Які вимоги роботодавців до таких працівників?

  1. Переконайтеся у правильності своїх міркувань, перевіривши результати шляхом обговорення прийнятого рішення з друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом.
  2. Визначте, у якому навчальному закладі Ви будете здобувати професійну освіту, як будете розвивати в собі професійно важливі якості, як отримаєте практичний досвід роботи, як будете підвищувати свою конкурентноздатність на ринку праці.
  3. Поставте перед собою мету та прагніть до її досягнення. Визначення мети - це установка мішені, в яку можна прицілитися.

 

 Відділ організації профорієнтації

Кіровоградського ОЦЗ