В житті короткому, як сон,

Зроби найголовніше:

Знайди себе. Свій ритм, свій тон,

Свою мету найвищу.

Немає вибору.

Життя не дасть нам озирнутись.

Сто варіантів майбуття,

І мить одна - відбутись.

     Все, що оточує нас на землі, споруди, предмети повсякденного використання, створено працею людини. Людина творить, будучи зайнятою на своєму робочому місці. Але перш, ніж трудитись, вона повинна здійснити свій головний життєвий вибір – вибір  трудової діяльності, конкретної професії.

    Якщо Ви молода людина, яка замислюється про своє майбутнє, то скористайтеся нашими порадами.

     Щоб зробити успішним цей нелегкий крок, треба мати обґрунтований професійний план, в якому враховані інтереси, нахили, стан здоров'я, здібності, а також потреби суспільства в кадрах. Стисло ці аспекти професійного плану можна визначити формулою вибору сфери діяльності: ХОЧУ-МОЖУ-ТРЕБА.

 

Складова "ХОЧУ" - це Ваші інтереси і нахили. Тобто - це позитивне ставлення та бажання займатися певною діяльністю. Щоб усвідомити свої професійні інтереси, дайте відповіді на питання: До чого я прагну? Які цілі у мене є? Чого я хотів(ла) б досягти? Які у мене інтереси? Чим мені подобається займатися? Яке у мене хобі?  Про які професії я мріяв(ла) у дитинстві? Які у мене були професійні плани в школі? Як вони змінилися з часом? Якою я бачу свою майбутню професію? Які умови праці мене приваблюють? Який режим роботи мене задовольнить - вільне відвідування чи графік? Робота в колективі чи індивідуально? Робота з людьми чи з механізмами, машинами? Хотів(ла) би я отримувати реальні результати чи творити та винаходити щось нове? Що ще я хотів(ла) би отримувати від своєї роботи?

   

    Складова "МОЖУ" - це здібності людини та стан здоров'я. Здібності - це індивідуальні особливості особистості, що забезпечують успіх при виконанні певної роботи, легкість засвоєння та оволодіння даною діяльністю, творчі можливості людини. Виявити їх можна у конкретній діяльності. Що я можу робити? Які у мене задатки? Які у мене здібності чи схильності? На що я спроможний(на)? Чи є у мене творчий хист? У якій роботі я неперевершений(на)? До чого у мене талант? У якій діяльності я можу проявити геніальність? Які у мене трудові навички? Відповіді на ці питання допоможуть оцінити Ваші можливості.

 

    Складова "ТРЕБА" - це потреби суспільства в кадрах, тобто це ті професії та спеціальності, які користуються попитом на ринку праці.

    Обираючи професію обов'язково поцікавтеся: На які професії чи спеціальності є потреба на ринку праці? Де обраний мною фах користується попитом? На яких підприємствах є робочі місця відповідного профілю? Чи не занадто завищені мої вимоги до майбутньої професії або умов праці? Що від мене чекають роботодавці? Який рівень освіти і кваліфікації вимагає моя майбутня робота? Які вимоги вона висуває до стану здоров'я?

            Таким чином, ми розглянули три умови ("хочу", "можу" і "треба"), які обумовлюють і обґрунтовують правильний вибір професії. Вони знаходяться у взаємозв’язку і врахування одних без інших не гарантує успішного професійного вибору. У зоні перетину – Ваша професія.

Всім, хто має сумніви щодо вибору професії, бажає більше знати про себе, про свої здібності, ділові та особисті якості, відчуває розгубленість у професійному самовизначенні, можуть допомогти профконсультанти центрів зайнятості та у Інформаційно-консультаційному центрі обласного центру зайнятості.