Нормами законодавства про зайнятість населення визначено, що працю іноземців та осіб без громадянства (далі – іноземці) роботодавці мають право застосовувати в порядку, визначеному законом.

Під вказаним порядком маються на увазі правові норми, що врегульовані розділом VII “Застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні” Закону України “Про зайнятість населення” (з текстом Закону є можливість ознайомитись на вебсторінці Державного центру зайнятості) та іншими нормативно-правовими актами.

Встановлено, що роботодавці мають право на застосування праці іноземців на території України на підставі дозволів, що видаються регіональними центрами зайнятості. Праця іноземців може застосовуватися на різних посадах в одного або декількох (двох і більше) роботодавців, за умови отримання дозволу на застосування праці іноземців на кожній посаді.

Іноземців, праця яких може застосовуватися на підставі дозволів, умовно можна поділити на три категорії:

іноземні наймані працівники (іноземці, які працюють за трудовими договорами в українського роботодавця згідно із законодавством України);

іноземці, які є керівним складом юридичних осіб (засновники юридичних осіб та внутрішньокорпоративні цесіонарії);

відряджені іноземні працівники.

В категорії іноземних найманих працівників можна також виділити три окремі групи:

іноземці, які знаходяться в стадії оформлення певних документів (іноземці, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; особи, які подали заяву про визнання особою без громадянства, та особи, які оскаржують рішення про відмову у визнанні особою без громадянства);

іноземні високооплачувані працівники;

особливі категорії іноземців (випускники університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах університетів; іноземні працівники творчих професій; іноземні ІТ-професіонали).

Окремою категорією іноземців, що працюють в Україні, є висококваліфіковані іноземні спеціалісти і робітники, потреба в яких є відчутною для національної економіки. Для застосування їх праці дозвіл державної служби зайнятості не потрібен, а необхідне оформлення дозволу на імміграцію відповідно до Закону України "Про імміграцію".

Нещодавно національне правове поле поповнилось терміном гіг-спеціалісти. Їх робота регулюється Законом України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”. Якщо ці спеціалісти є іноземцями, то резиденти Дія Сіті мають право самостійно визначати, чи потрібно оформлювати дозвіл у державній службі зайнятості, чи ні. Таке визначення може проводитись, зокрема, з урахуванням необхідності оформлення для них посвідок на тимчасове проживання. Якщо резидент приймає рішення щодо оформлення дозволу, то відповідні процедурні питання регулюються Законом України “Про зайнятість населення”. Більш детальна інформація щодо особливостей оформлення дозволів на застосування праці гіг-спеціалістів, що є іноземцями, має бути висвітлена найближчим часом в одному з матеріалів під рубрикою “Питання – відповіді” на сторінці обласного центру зайнятості у соціальній мережі Facebook.

У соціальній мережі Facebook під вказаною рубрикою також мають бути розміщені консультації зі всього спектру питань отримання дозволів у цілому та щодо особливостей оформлення дозволів для певних категорій іноземців.

 

https://www.dcz.gov.ua/docs?page=4